Uppfödare som är med i Pomeranian Klubbens valphänvisning

Klicka på Kennelnamnet för att komma till uppfödarens hemsida


A efter kennelnamnet = Har även avelshane

D efter kennelnamnet = Uppfödaren har deltagit i klubbens Konferenser Pom-helgen som ingår i Klubben satsning på rasfrämjande kompetenshöjning.

Siffran efter D = vilket/vilka år uppfödaren deltagit

 

Södra Sverige Mellan Sverige Norra Sverige

Aicoves Kennel

Cia Hjelmager

0707- 315766

A

Chitassens Kennel        

Ida Jonsson, Falun 

073-2042611 

isidora_3@yahoo.com   

D:13+15+16+17 +18

Kennel DandyHeart

Anna Eriksson Fält

0706330869

anna.faldt@hotmail.com

Kennel Akt

Ann-Kristin Törnqvist Persson, Höör

0734474152

atta.tornqvist@me.com

 

Kennel Cimarosas  

Kristina Bertilsson, Söderbärke

070-792 23 28

kristina.bertilsson@bredband.net  

A D:13+15+16+17+18

Jackdow´s Kennel               

Margareta Gustafsson,Östersund

070-6549915       

minoogolden@hotmail.com

A  D:13+15+16 

Alfridas Kennel

Linnéa Andersson, Mjöbäck

070-6162243

alfridaspom@gmail.com

D:13+15+16+17 +18

 

Kennel Clearmount

Kerstin och Anna Paulsen,Tranås

0140-31 15 94, 070-781 89 19

info@clearmount.se

D13+15+16+17+18

Kennel Power Pom's

Ann-Christin Östlund

0970-300 30, 070-6975629

ann-chatrin69@hotmail.com

Blackfall's Kennel

Anna Knutson, Kalmar

0766-442500

info@blackfalls.se

D:13+16+17+18

Kennel Coxcomb´s

Marita Lindström, Gårdsjö

073-842 19 01

A     

Kennel Strömtassen      

Annette Strömbäck, Kalix 

0923-251 76, 070-32 25 176 

anette@stromtassen.se

A

Callevys Kennel.                   

Fredrik Nilsson, Sjöbo  

0416-51 10 02         

callevys@telia.com 

A  D:13+15+16+17+18 

Kennel Drakedram          

Rita Olofsson, Skärblacka    

0122-305 38  

 info@drakedram.com

A  D:13+15+16+17+18

 

Sparkling Pom's Kennel

Hanna Skaugvoll, Gällivare

070-6173226

hannaskaugvoll@hotmail.com

A  

Cherrielis Kennel

Liselott Kleberg, Marieholm

073-5131378

 cherrieliskennel20@gmail.com

Kennel Grandenspitz 

Rose-Marie Svensson, Hedesunda

070-719 88 03

rmspom@spray.se 

A D:13+15+16+17+18

Kennel Solid Heart

Sofie Nordin

070-4505204

sofiezanders@solidheartpomeranians.com

A

Countrydancers Kennel

Monica Mårtensson Ödman, Eldsberga

035-424 28

monicas.foretagsservice@gmail.com

D:17+18

Hundbodens Kennel

Anja Hedqvist, Vallentuna

0769458782, 08 51023412

hundboden@hotmail.com

D:15+16+18

Åsforsens Kennel

Sari Söderström,

070-2334018

asforsenskennel@outlook.com

 

Kennel Del Mar Poms

Jessica Frohagen, Billdal

0705-108269

jessica@delmardogs.se

D:18

Isfälts Kennel                       

Mona Isfält, Skärblacka   

011-520 50   

isfeltskennel@telia.com

D:13

 

 

Kennel  Etena´s                            

Gun-Lis Ek, Brålanda

0702-44 40 14

kenneletenas@gmail.com 

Kerovs Kennel

Kerstin Löfqvist, Hällestad

070-6787918

kerovskennel@telia.com

A   D:13+15+16+18

 

Kool Queen´s Kennel

Annica Svedberg, Varberg

0736-397218

annicasvedberg@hotmail.se

A  D: 17

Little PomPom´s Kennel

Marie Wixström, Finspång

0122-157 52

littlepompoms@finspong.com

 

 

Kennel Miadonnas

Gunilla Galligani, Bredared

0730-861004

gunilla.galligani@telia.com

Kennel Ljuvliga

Nathalie Nylén, Stallarholmen

073-3522293

hej@ljuvliga.se

 

Kennel Mollipom

Linda o Johan Larsson, Kvidinge

0733-202024

mollipom@outlook.com

D: 17

Master of Puppies

Tommy sjöberg, Krylbo

0703944551

kennelmasterofpuppies@gmail.com

D:15+16    

 

Nipper Tippa Kennel

Elsebeth Lundberg, Löddeköping

046-771621, 0707674611

pelleobettan@hotmail.com

Kennel Mistborn

Niklas Eskång o Therese Kleven

070-7581116

info@mistborn.se

D16+17+18 

 

Kennel  Outbreaker

Liselott Johansson, Mölnlycke

031-989422, 0707-716743

outbreaker75@hotmail.com  

 

 

Pekemas Kennel

Marina Jönsson, Höör

0413-333 19, 070-5854847

marina-jansson@telia.com     

Kennel Morning Gifts 

Anneli Lundkvist, Morgongåva 

0733-91 03 93

anneli@morninggifts.se   

D:15+16+17+18

 

Piccolo Pom´s Kennel                  

Kate Bergh, Svedala   

0708-55 11 65

kate@piccolopom.com    

  D:13+15+16       

Murtorpet Kennel

Pia Magnusson, Svanå

021 18 94 18,  070 755 03 13

pia-m@live.se 

 

 

Kennel My's Änglar

Susanne Hellman, Stockholm

070-3091056

susannehellman1@hotmail.com  

 

Kennel Pomking

Renathe Ringström, Oskarström

076-3395077

kennelpomking@hotmail.com

D:13+16+17+18       

Kennel Noble Art 

Elisabeth Spillman Åkerlund, Västerås    

070-730 35 52, 021-620 50  

elisabeth.spillman@gmail.com

A  D:13+15+16 +17

 

Kennel Posh Paws                    

Natalie Austen Öhrn, Höör

0413-540430, 073 5425722

info@poshpaws.se

A  D:13+15 +16         

Kennel Pomvictrix

Mariette Sjödin, Stockholm

070-0522010

mariette@evidensia.info

 

Kennel Precious Lady 

Inger Lindberg Andersen, Skurup

0411-424 94, 070-799 52 97

anderseninger@hotmail.com 

Kennel POM Crumbs

Lotta Nilsson, Edsbro

070-7136038 , 0175-63328

blavikenskg@hotmail.se

D:16+17+18   

 

Skogskullens Kennel

Simon Skåneland

0735 666705 

halshult68@hotmail.com 

D:18    

Kennel Roslagens

Helena Gunvik, Vätö

info@roslagens.se

D:14+15+16+18    

 
 

Kennel Sallej's

Anna-Lena Sandberg, Odensbacken

019-294854, 0702-16 26 37

sallejs67@gmail.com   

 

Stonerose Kennel

Birgitta Stenros, Sölvesborg

0456-526 64

birgitta.stenros@telia.com      

Kennel Soliti  

Susanne Zanders, Huddinge

070-4686809

s.zanders@hotmail.com 

 

Kennel Tiny Pearl's

Monica Bengtsson, Bjärnum

070-144 61 55

tiny_pearls@hotmail.com        

Skymningsskallets Kennel

Heléna Wallin, Pålsboda

073-738 99 14

skymningsskallets@telia.com

D:13+15+16    

 

Kennel Tiny Winne         

Lara Ettwein,Kågeröd

0418-832 38, 070838 91 68

tinywinne@hotmail.com

A         

Kennel Soarin Sphéres

Caroline Hellström, Gävle

072-0230831

caroline@nounous.se

 

Vangehedens Kennel

Karina Holgersson, Lärbro

0498-22 52 08

karina.holgersson@swipnet.se

D:13+15+16+17+18    

Kennel Sommarros Pom

Lotta Gustavson, Örsundsbro

 070-378 84 88

sommarro@spray.se

D:16+17+18     

 

White Smilla's Kennel

Susanne Börjesson, Tvååker

073-4340900

susanne.tajson@hotmail.com  

A   D:17 

Weeny Sweet Pom

 Annica Engstrand, Tyresö

 0735-327777 

 engstrand.annica@gmail.com  

 D:18    

 

Woolly Wonder's Kennel

Therese Mannfelt o Kristoffer Avander, Vinslöv

044-10 66 07 

woollywonderskennel@gmail.com     

A  D:15+18    

Kennel Zomill

Marja-Leena Cedwall, Hässelby

08-38 02 01,  070-302 74 63

marjaleena.cedwall@spray.se 

D:13  

 

 

Carin Pettersson, Stockholm

072-502 58 88

carin@zilicon.se