Uppfödare som är med i Pomeranian Klubbens valphänvisning

Klicka på Kennelnamnet för att komma till uppfödarens hemsida


A efter kennelnamnet = Har även avelshane

D efter kennelnamnet = Uppfödaren har deltagit i klubbens Konferenser Pom-helgen som ingår i Klubben satsning på rasfrämjande kompetenshöjning.

Siffran efter D = vilket/vilka år uppfödaren deltagit

 

Södra Sverige Mellan Sverige Norra Sverige

 

Alfridas Kennel

Linnéa Andersson, Örby

070-6162243

alfridaspom@gmail.com

D:13+15+16+17 

Chitassens Kennel        

Ida Jonsson, Falun 

023-238 22 

isidora_3@yahoo.com   

D:13+15+16+17 

Kennel Anni's Pearls    

Annika Bucht, Haparanda

070-35 19 567

annispearls@hotmail.com

D:13+15+16

Blackfall's Kennel

Anna Knutson, Kalmar

0766-442500

info@blackfalls.se

D:13+16+17

Kennel Cimarosas             

Kristina Bertilsson, Söderbärke

070-792 23 28

cimarosas@swipnet.se  

A D:13+15+16+17

Kennel DandyHeart
Anna Eriksson Fält

0706330869

anna.faldt@hotmail.com

Callevys Kennel.                   

Fredrik Nilsson, Sjöbo  

0416-51 10 02         

callevys@telia.com 

A  D:13+15+16+17 

Kennel Clearmount

Kerstin och Anna Paulsen,Tranås

0140-31 15 94, 070-781 89 19

info@clearmount.se

D13+15+16+17

Kennel Drömtussen

Josefine Bäckström

073-8127271

josefine.backstrom@hotmail.com

 

Countrydancers Kennel

Monica Mårtensson Ödman, Eldsberga

035-424 28

monicas.foretagsservice@gmail.com

D:17

Kennel Coxcomb´s

Marita Lindström, Gårdsjö

073-842 19 01

puma.virus@hotmail.com

A     

Kennel Highland Roses    

Meri Mannelqvist. Vilhelmina

0940-130 65

lm.mannelqvist@spray.se 

Kennel Dolly

Susan Rasmussen, Huaröd

susan@lillabackegaard.se

Kennel Drakedram          

Rita Olofsson, Skärblacka    

0122-305 38  

 info@drakedram.com

A  D:13+15+16+17

Jackdow´s Kennel               

Margareta Gustafsson,Östersund

070-6549915       

minoogolden@hotmail.com

A  D:13+15+16

Kennel Etena´s                            

Gun-Lis Ek, Brålanda

0702-44 40 14

kenneletenas@gmail.com

A

Fallkendras Kennel

Maria Nielsen, Malung

0280-410 23, 073-81 08 327

miae.nielsen@spray.se     

D:15

Pomline´s Kennel

Ulrika Lundkvist, Porjus

0973-10372, 070-2568307,

Emma Lundkvist, Porjus

070 63 73 672

pomlines@hotmail.com

Kool Queen´s Kennel

Annica Svedberg, Varberg

0736-397218

annicasvedberg@hotmail.se

A  D: 17

Kennel Grandenspitz 

Rose-Marie Svensson, Hedesunda

070-719 88 03

rmspom@spray.se 

D:13+15+16+17

Kennel Strömtassen      

Annette Strömbäck, Kalix 

0923-251 76, 070-32 25 176 

anette@stromtassen.se

A

Like´Ims Kennel

Virge Johansson, Sösdala

0451-60262, 0733008876, 0768694975

ekedalsdressy@gmail.com

Hundbodens Kennel

Anja Hedqvist, Vallentuna

0769458782, 08 51023412

hundboden@hotmail.com

D:15+16

Kennel Power Pom's

Ann-Christin Östlund

0970-300 30, 070-6975629

ann-chatrin69@hotmail.com

Kennel Lovelylegends

Jennie Gunnarsson, Forsheda

073-9889100

jennie.gson@gmail.com

D:15 

Isfälts Kennel                       

Mona Isfält, Skärblacka   

011-520 50   

isfeltskennel@spray.se

D:13

Sparkling Pom's Kennel

Hanna Skaugvoll, Gällivare

 070-6173226

hannaskaugvoll@hotmail.com

A   

Kennel Miadonnas

Gunilla Galligani, Bredared

0730-861004

gunilla.galligani@telia.com

Jakedarothes Kennel

Kerstin Risberg, Horndal

0226-420 16

kerstin-risberg@hotmail.com

Åsforsens Kennel

Sari Söderström,

070-2334018

mailto:asforsenkennel@outlook.se

Kennel Mollipom

Linda o Johan Larsson, Kvidinge

0733-202024

mollipom@outlook.com

D: 17

Jola Canes Kennel

Johanna Lampeitl, Uppsala

073-0220917

johanna@lampeitl.se

 

Kennel Mussebo's

Jeanette Persson Brontéus, Landskrona

0702-851086 

Kerovs Kennel

Kerstin Löfqvist, Hällestad

070-6787918

kerovskennel@telia.com

A   D:13+15+16

 

Nipper Tippa Kennel

Elsebeth Lundberg, Löddeköping

046-771621, 0707674611

pelleobettan@hotmail.com

Kennel Lejonstjärna

Anneli Aronsson, Enköping

0171-24125, 070-2386981

lejonstjarna@telia.com

 D:13+15+16+17

 

Kennel  Outbreaker

Liselott Johansson, Mölnlycke

031-989422, 0707-716743

outbreaker75@hotmail.com    

Linfröäng's Kennel

Yvonne Hållqvist, Skärplinge

0294-105 83

linfroang@hotmail.com

 

Pekemas Kennel

Marina Jönsson, Höör

0413-333 19, 070-5854847

marina-jansson@telia.com     

Little PomPom´s Kennel

Marie Wixström, Finspång

0122-157 52

littlepompoms@finspong.com

 

Piccolo Pom´s Kennel                  

Kate Bergh, Svedala   

0708-55 11 65

kate@piccolopom.com    

A  D:13+15+16       

Master of Puppies

Tommy sjöberg, Krylbo

0703944551

kennelmasterofpuppies@gmail.com

 

Kennel Pomangel´s

Minna Thorstensson,Landskrona

pomangelskennel@gmail.com   

Kennel Mistborn

Niklas Eskång o Therese Kleven

070-7581116

niklaseskgang@gmail.com

D16+17

 

Kennel Pommerdale´s

Dana Stankiewicz

 

Kennel Morning Gifts 

Anneli Lundkvist, Morgongåva 

0733-91 03 93

anneli@morninggifts.se   

D:15+16+17  

 

Kennel Pomking

Renathe Ringström, Oskarström

076-3395077

kennelpomking@hotmail.com

A  D:13+16+17       

Murtorpet Kennel

Pia Magnusson, Svanå

021 18 94 18,  070 755 03 13

pia-m@live.se 

 

Kennel Posh Paws                    

Natalie Austen Öhrn, Höör

0413-540430, 073 5425722

info@poshpaws.se

A  D:13+15 +16         

Kennel Noble Art               

Elisabeth Spillman Åkerlund, Västerås    

070-730 35 52, 021-620 50  

elisabeth.spillman@gmail.com

A  D:13+15+16 +17  

 

Kennel Precious Lady 

Inger Lindberg Andersen, Skurup

0411-424 94, 070-799 52 97

anderseninger@hotmail.com         

Northern Lights Kennel

Titti o Lena Eriksson, Gamleby

0493-60210, 070-5096869

tittieriksson@hotmail.com 

 

Stonerose Kennel

Birgitta Stenros, Sölvesborg

0456-526 64

birgitta.stenros@telia.com     

Kennel Poenyas

Karin Björk, Gnesta

0158-332 74, 070-4040500.

helimaza@gmail.com

D:13+15+16   

 

Kennel Tiny Pearl's

Monica Bengtsson, Bjärnum

070-144 61 55

tiny_pearls@hotmail.com        

Kennel Sallej's

Anna-Lena Sandberg, Odensbacken

019-294854, 0702-16 26 37

sallejs67@gmail.com 

 

Kennel Tiny Winne         

Lara Ettwein,Kågeröd

0418-832 38, 070838 91 68

tinywinne@hotmail.com

A        

Kennel Soliti  

Susanne Zanders, Huddinge

070-4686809

contact@soliti.se 

 

Vangehedens Kennel

Karina Holgersson, Lärbro

0498-22 52 08

karina.holgersson@swipnet.se

D:13+15+16+17    

Skymningsskallets Kennel

Heléna Wallin, Pålsboda

073-738 99 14

zoogarden@telia.com 

D:13+15+16  

 

White Smilla's Kennel

Susanne Börjesson, Tvååker

073-4340900

susanne.tajson@hotmail.com  

A   D:17 

Kennel Sommarros Pom

Lotta Gustavson, Örsundsbro

070-378 84 88

D:16+17   

 

Woolly Wonder's Kennel

Therese Mannfelt o Kristoffer Avander, Vinslöv

044-10 66 07 

woollywonderskennel@gmail.com     

A  D:15    

Weeny Sweet Pom

Annica Engstrand, Tyresö

0735-327777 

annica.engstrand@telia.com    

 

Mikael Eriksson, Staffanstorp

070-2116975

mikaellaser@gmail.com

Kennel YSaint

Yvonne Sibe

0732006947

malin@lofvstagarden.com

 
 

Kennel Zomill

Marja-Leena Cedwall, Hässelby

08-38 02 01,  070-302 74 63

 marjaleena.cedwall@spray.se

D:13