Vinnarna från Pomeranians klubbens officiella

 Ras-Special 9 maj 2013

 Domare: Esa Ruotsalainen, Finland

 _____________________________________________________________

Valpklass 6-9 mån hanar:   Little Pompom´s Irish Connection                   BIM

 

Valpklass 4-6 mån tikar:     Drakedram Buttercream Poppy                         BIR, BIS-2               

Valpklass 6-9 mån tikar:     Little Pompom´s Seattle Sunset                         BIR, BIS-1

__________________________________________________________

Juniorklass hanar: Noble Art Hellboy                                          CK, R-CERT

nghundsklass hanar:  Noble Art Do Belive In Me                     CK

Öppenklass hanar: Noble Art Papageno                                     CK, CERT

Championklass hanar: Drakedram The Rose Rolix                CK

Veteranklass hanar: Rueben Of Lenette                                      CK

____________________________________________________________

BHKL-1  Drakedram The Rose Rolex

BHKL-2  Noble Art Papageno

BHKL-3  Noble Art Hellboy

BHKL-4  Drakedram Smoke On The Water


Juniorklass tikar: Drakedram Golden Dreams                          CK, R-CERT

Unghundsklass tikar: Cimarosas Quicksilver Daydream        CK, CERT

Öppenklass tikar: Coxcomb´s Irma Irmelin                                CK

Championklass tikar: Ta Bozi´s Linda                                             CK

Veteranklass tikar: Cimarosas Never Let It Go                            CK

 


 

BTKL-1  Cimarosas Quicksilver Daydream

BTKL-2  Ta Bozi´s Linda

BTKL-3  Drakedram Golden Dreams

BTKL-4  Noble Art Diamond To Dust

 


Bästa Unghund: Cimarosas Quicksilver Daydream

Bästa Veteran: Cimarosas Never Let It Go

Bästa Svarta: Cimarosas Never Let It Go

Bästa Black/tan: Woolly Wonder´s Smoking Hot

Bästa Avelsgrupp: Fairy Tales Sweet Little Smokey

Bästa Uppfödargrupp: Kennel Drakedram

___________________________________________________________

BEST IN SHOW-1, BIR     CH Drakedram The Rose Rolex

 

BEST IN SHOW-2, BIM   Cimarosas Quicksilver Daydream

 

BEST IN SHOW-3             CH Ta Bozi´s Linda

 

BEST IN SHOW-4             Noble Art Papageno